Aquatherm GmbH

İLETŞİM

Aquatherm GMBH

İlk olarak aquatherm firmasının temelleri; Gerhard Rosenberg tarafından 17 Ağustos 1973’ te evinin bodrum katında, yerden ısıtma faaliyetleri ile ilgili çalışmalar yaparak atılmıştır. Yine 1973 yılının kasım ayında firma, resmi kayıtlara geçerek, “aquatherm” ismi ile resmiyet kazanmıştır.
 

aquatherm GmbH sahibi Gerhard Rosenberg, 70’ li yılların başında sıhhi tesisatta kullanılabilen galvaniz ve bakır boruya alternatif polipropilen tesisat sistemlerini dünyada ilk kez geliştirmiş ve üretmiştir. İlk yıllarda banyo içi tesisatta kullanılmaya başlanmış daha sonraları büyük çapların üretilmesiyle suyla ilgili hijyenik ana hatlarda kullanım imkanı bulmuştur. Sıcak su ve ısıtma tesisatlarında görülen uzama problemleri neticesinde aquatherm firması normal PP boruya alüminyum folyo yapıştırarak ilk takviyeli boruyu üretmiştir.
 

1978 yılında ilk sınai tesis olarak Attendorn-Biggen’de faaliyetlerine başlamıştır. Günümüzde ise; ana binası, logistik, eğitim merkezi ve laboratuar gibi binaları ile 32.500 m2’si kapalı alan olmak üzere, toplam 61.883 m2 alanda faaliyetlerini sürdürmektedir.
 

1 temmuz 1991’de Dresden’in Radenberg eyaletinde ikinci üretim yeri kurulmuştur. Radenberg’te 5500 m2 alanda, günde ortalama 40.000 metre olmak üzere 10 milyon metre boru üretimi yapılmaktadır.
 

2004 yılında 30 milyon metre boru ve 50 milyona yakın 16-160 mm çaplarında ek parçalar üretiminde bulunan firma, kaliteden ödün vermeden, sürekli kendisini geliştirerek bu üretim rakamlarına ulaşmıştır. Gelişen dünyanın değişen ihtiyaçlarına cevap verebilmek için 2001 yılından itibaren teknik bürolarını geliştirici faaliyetlerde bulunmuşlardır. Etüd bürosu, reklam, gider hesaplama bürosu, ve tedarik departmanı aynı çatı altında toplanmıştır.
 

2002 yılında toplam 9000 m2’lik logistik departmanı bünyesinde 70786,67 m3 hacmi işletmeye kazandırmıştır. Aynı zamanda bu alanın 736 m2’lik bölümünde kendi ürünlerinde ihtiyaç duyduğu çalışma aletlerini üretmektedir.Böylece aquatherm firması kendi endüstri kolundaki diğer işletmeler ile arasında fak yaratarak piyasada kalıcı bir yer edinmeyi başarmıştır.
 

Bunun dışında Brückenweg de bulunan boş arazi gelecekte yapılacak olan yatırımlar için değerlendirilecektir. Bu alanda bulunan büyük binalar restore edilmiştir ve şu anda depo veya araç bakım yeri olarak kullanılmaktadır. Yakın zamanda yapmış olduğu en büyük yenilik, eğitim merkezinin 217 m2’lik alanının 623 m2' ye çıkarılmasıdır. Burada yerli ve yabancı bayilere ve müşterilere, en son teknolojiye göre eğitim ve seminer teknikleri verilmektedir. Şu an 1500 m2 alandan fazlası AR-GE çalışmaları için kullanılmaktadır. 12 profesyonel laborant tarafından fiziksel ve kimyasal olarak dayanım testleri yapılmaktadır.
 

Bunun yanında Organoleptik (Hijyen) deneyleri de yapılmaktadır. Bu testler; termik, organik ve anorganik testler olduğu gibi mikroskobik testleri de kapsamaktadır. Bu yatırımlar sayesinde geleceğe yönelik daha büyük atılımlar yapmaya hazırdır. İşletmelere yan kolları ile beraber yatırımlar yapılmakta ve büyüme birlikte gerçekleşmektedir. 2004 yılında yönetim binası 550 m2 alana çıkarılmıştır.
 

Kısacası dinamik yapısıyla müşteri ihtiyaçlarına göre hareket edebilen, minimum zamanda maksimum müşteri memnuniyeti ile ve satış sonrası hizmetle daima piyasanın nabzını tutan aquatherm gelecekte de değerli müşterilerine hizmet vermektedir.
 

Gelişim Teknik 1987 yılından beri aquatherm firmasının Türkiye temsilciliğini yapıyor.